2. Tábor - Slavonice

Délka trasy:
99 km
Nástupní místo:
Tábor, Tučapy, Jindřichův Hradec, Nová Bystřice
Cílové místo:
Slavonice
Navštívíte místa


Fotogalerie
 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Bavorovice.JPG

  0 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Ceske-Budejovice.JPG

  1 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Cesky-Krumlov-1.JPG

  2 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Cesky-Krumlov-2.JPG

  3 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Komarov.JPG

  4 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Komarov-1.JPG

  5 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Kostelec-u-Tabora.JPG

  6 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_mezi-C-B-a-Zlatou-Korunou.JPG

  7 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_mezi-C-B-a-Zlatou-Korunou-2.JPG

  8 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Narodopisna-expozice-Blatska-kovarna-v-Zaluzi-u-Vlastibore.JPG

  9 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Nove-Hrady.JPG

  10 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_obec-Sviny.JPG

  11 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Slavonice-1.JPG

  12 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Slavonice-2.jpg

  13 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Slavonice-3.jpg

  14 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Slavonice-4.jpg

  15 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Slavonice-5.jpg

  16 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Stare-Mesto-pod-Landstejnem.JPG

  17 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Tabor-1.JPG

  18 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Tabor-2.JPG

  19 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-1.JPG

  20 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-2.JPG

  21 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-3.JPG

  22 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-4.JPG

  23 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-5.JPG

  24 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-6.JPG

  25 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-7.JPG

  26 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Telc-8.JPG

  27 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_u-Ceskych-Budejovic.JPG

  28 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_u-Ceskych-Budejovic-2.JPG

  29 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_v-lesich-u-Perslaku.JPG

  30 32

 • Greenway-Praha-Viden_Greenway-Praha-Viden_Zlata-Koruna.JPG

  31 32

Na prohlídku Tábora vám doporučujeme vyčlenit si alespoň několik hodin, abyste měli čas vychutnat si jeho tajuplnou středověkou atmosféru. Z Tábora budete pokračovat vzhůru po cyklotrase č. 11 do Lomu, kde navážete na cyklotrasu č. 32. Mírně zvlněnou krajinou s poli, lesy a remízky budete pokračovat až do Tučap.

Z Tučap budete pokračovat stále po cyklotrase č. 32 mírně zvlněnou krajinou s mnoha malými chovnými rybníky přes Dírnou a Červenou Lhotu se známým zámkem. Z Červené Lhoty pokračujte dále po cyklotrase č. 32 směrem na Pluhův Žďár, za nímž trasa vstupuje do lesa a vás čeká stoupání. Na vrcholu kopce se před vámi otevře široký výhled na Jindřichův Hradec a jeho okolí. Pokračujte dále ke Studnici, kde odbočíte po silnici směrem na Velký Ratmírov a Děbolín. Odtud se kolem místního letiště dostanete do historického města Jindřichova Hradce.

Z Jindřichova Hradce pokračujte po cyklotrase č. 32 údolím řeky Nežárky. Před Malíkovem nad Nežárkou cesta začíná pomalu stoupat a charakter krajiny se mění. Čeká vás jízda po klidných lesních asfaltových cestách řídce osídlenou, mírně zvlněnou lesnatou krajinou s loukami, na nichž se v létě pasou krávy, kolem řady malých rybníků a podmáčených ploch. Zdejší krajina připomíná přírodu skutečné Kanady a odtud pochází i její název – Česká Kanada.

Z Nové Bystřice pojedete po cyklotrase č. 32 mírně zvlněnou krajinou až k monumentálnímu kostelu Nejsvětější Trojice, na který dříve navazoval i rozlehlý klášter, podle něhož získala jméno zdejší vesnice.

Tábor (i Žižkovo náměstí 2, 381 486 230)
Město, v jehož křivolakých uličkách na vás dýchne atmosféra středověku, se vypíná na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí. Tábor vybudovali na tomto strategickém místě v roce 1420 husité pod vedením hejtmana Jana Žižky a Prokopa Holého a odtud pak vedli své proslulé válečné výpravy. Mezi jedno z nejhezčích míst ve městě patří Žižkovo náměstí s výstavnými měšťanskými domy. Náměstí dominuje gotická budova radnice, ve které najdete expozici Husitského muzea. Za návštěvu stojí také historické středověké podzemí, které vzniklo propojením rozsáhlých sklepů městských domů. Dnes je zpřístupněný 800 m dlouhý prohlídkový okruh. Přehrada Jordán vybudovaná v roce 1492 drží prvenství jako nejstarší přehradní zeď v českých zemích. Podívat se můžete také ke Granátové skále, která je známá výskytem slavných českých granátů. Z původního opevnění města a hradu Kotnov se zachovala pouze věž, sloužící dnes jako rozhledna s ojedinělým výhledem na město. Příjemnou vycházku si můžete udělat také k poutnímu kostelu s klášterem Klokoty na vysoké skále nad Lužnicí. K poutnímu místu vás z centra města přivede křížová cesta lemovaná lipovou alejí (1,5 km, zelená turistická značka).
Více informací najdete na oficiálních stránkách města Tábor.

Červená Lhota
Půvabný vodní zámek, typický svojí červenou barvou a postavený v romantické poloze na skále uprostřed rybníka, je známou turistickou atrakcí. Renesanční zámek byl vybudován na místě bývalé tvrze, a proto se dovnitř dostanete jedinou přístupovou cestou po mostě. Při prohlídce můžete nahlédnout do šestnácti renesančních a rokokových interiérů. Zámecký rybník obklopuje anglický park, v němž se vám nabízí procházka po 1,2 km dlouhém pěším okruhu kolem rybníka (žlutá turistická značka). Čekají vás okouzlující výhledy na zámek zrcadlící se na hladině; pohodlná cesta vás přivede také k zámecké kapli nad rybníkem. V letní sezoně můžete využít lákavé nabídky projížděk na lodičkách.
Z Červené Lhoty si můžete udělat krátkou odbočku do Deštné (4 km), kde v letní sezoně stojí za návštěvu unikátní Provaznické muzeum v bývalé dílně jednoho z nejstarších provaznických rodů v Čechách. Provazníci tu předvádějí své řemeslo na původních strojích, dozvíte se také mnoho zajímavostí z historie provaznictví. Deštná byla také známým lázeňským místem. Zdejší lázně měly v 17. století výbornou pověst, avšak do dnešní doby se nezachovaly. Nad studánkou s léčivou vodou byla postavena roku 1602 kaple sv. Jana Křtitele.
Více informací najdete na oficiálních stránkách zámku Červená Lhota.

Studnice
Ve Studnici můžete navštívit turistickou jízdárnu Reithof Studnice, která nabízí výuku jízdy na koni, v nabídce jsou i vyjížďky na koňském hřbetě do okolí či výlety kočovným povozem. (Objednávky nutné předem: tel. 606587223, 724345070)

Jindřichův Hradec (i Panská 136, 384 363 546)
Jindřichův Hradec patřil v 16. století díky své výhodné poloze na křižovatce obchodních cest mezi největší města českého království. Dominantu města tvoří rozlehlý hrad a zámek se třemi nádvořími na ostrohu mezi Nežárkou a rybníkem Vajgar. K zámku se váže známá pověst o Bílé paní a v letních měsících zde probíhají noční prohlídky inspirované touto tematikou. Určitě si nenechte ujít návštěvu unikátního renesančního zámeckého mlýna, jehož čtyři podlaží dnes slouží jako originální prostor pro výstavy zejména uměleckých tapiserií, probíhají zde tvůrčí dílny a další kulturní akce. Ve mlýně, který je otevřen v letní sezoně, uvidíte funkční Křižíkovu vodní elektrárnu a můžete si vyzkoušet techniku ručního tkaní – řemesla, které Jindřichův Hradec proslavilo. Muzeum v bývalém jezuitském semináři je známé díky největšímu lidovému mechanickému betlému v České republice (Krýzovy jesličky). Na náměstí budete obdivovat řadu vzácných renesančních domů s gotickým jádrem, z nichž nejbohatěji zdobený je Langrův dům (čp. 138). V jeho přízemí najdete prodejní galerii. Můžete zavítat také do přírodní zahrady Florianus v bývalé klášterní zahradě v centru města, která je oázou květin, bylinek a léčivek s tematickými květinovými zákoutími a během roku se tu pořádají zajímavé akce. Po místních zajímavostech v okolí Jindřichova Hradce vás provede 10 km dlouhá pěší Jindrova naučná stezka pro děti i dospělé, která vede z centra města do Malého Ratmírova (červená turistická značka). Pokud v Jindřichově Hradci chcete strávit delší čas, pak si určitě nenechte ujít jízdu po úzkorozchodné železnici, která slouží od roku 1897 a vede na sever do Obrataně a na jih do Nové Bystřice. V letní sezoně po ní jezdí také historické parní vlaky (objednávky: tel. 384361165). Venkovní městská plovárna na rybníku Vajgar nabízí nejen koupání, ale také možnost půjčit si loďku či šlapadlo a obdivovat krásy Jindřichova Hradce z vodní hladiny. V Jindřichově Hradci začíná místní tematická trasa Greenway rožmberského dědictví (285 km, jižní Čechy) a Greenway řemesel a vyznání (260 km, Vysočina, jižní Čechy).
Více informací na oficiálních stránkách Jindřichova Hradce.

Nová Bystřice (i Mírové náměstí 53, 384 386 909)
Město vzniklo na místě původního středověkého hradu, který byl později přestavěn na zámek. Vaší pozornosti neunikne gotický kostel sv. Petra a Pavla a na náměstí empírové měšťanské domy. Z Nové Bystřice vede do Jindřichova Hradce a Obrataně lákavá turistická atrakce – úzkorozchodná železnice, tzv. úzkokolejka, která prochází romantickou krajinou České Kanady. Okolní rybníky Osika a Žišpašský nabízejí možnost koupání.
Více inforamcí na oficiálních stránkách města Nová Bystřice.

Landštejn
Středověký hrad byl založen na pomezí Moravy, Čech a Rakouska, aby společně s hradem Pomezí chránil nejen obchodní stezku v údolí, ale především zemskou hranici.
Více informací o hradu Landštejn najdete na oficiálních stránkách.

Muzeum československého opevnění
2 km před Slavonicemi na červené turistické značce najdete naučnou stezku, která propojuje několik opravených a dobově vybavených pevností čs. opevnění z doby před 2. světovou válkou. V sezoně jsou pevnosti přístupné veřejnosti, informační tabule jsou pouze v češtině.

Slavonice (i Náměstí Míru 480, 384 493 320)
Slavonice jsou vzácně dochovanou ukázkou středověké urbanistické koncepce. Na útulném náměstí budete obdivovat renesační měšťanské domy s typickými štíty, klenutými mázhausy a zdobené sgrafity. Památkou na středověké opevnění, kdy město pulzovalo čilým životem významného místa poštovní a obchodní cesty z Prahy do Vídně, jsou dvě gotické brány a zbytky hradebního opevnění. Dominantu města tvoří šestipatrová věž vystavěná v 16. století cechem tkalců, ze které se nabízí výjimečný pohled do okolí. Ojedinělý zážitek skýtá také prohlídka slavonického podzemí z 12. století.
Více informací na oficiálních stránkách města Slavonice.

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Výsledky vyhledávání


TIP PRO VÁS: Pro přesnější výsledek přibližte mapu k požadované lokalitě.


 • 18. 8. 2022
  Cyklisté vítáni jsou součástí mo...

  Turistické služby Cyklisté vítáni najdete v mapě aplikace Cyclers

   
  3. 8. 2022
  Mezinárodní konference Labská st...

  Partnery Labské stezky a služby Cyklisté vítáni v okolí zveme na da...

   
  Všechny aktuality
 • září 2022
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  Všechny akce
 • Anketa
  Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte? Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte?
 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.