1. Praha - Tábor

Délka trasy:
110 km
Povrch:
z 99 % kvalitní asfaltový po silnicích 3. a 2. třídy a pražských cyklostezkách
Využitelnost:
trekingová a horská kola, celoročně, obtížněji jen za sněhu
Vhodné pro:
pokročilé a zdatnější cyklisty
Nástupní místo:
Praha, Průhonice, Týnec nad Sázavou, Sedlčany, Sedlec - Prčice
Cílové místo:
Tábor
Navštívíte místa


Fotogalerie

S téměř 110 km tento úsek není nejdelším ze čtyř na sebe navazujících úseků mezi Prahou a Vídní. Každopádně je však tím fyzicky nejnáročnějším. Středočeská pahorkatina dostává svému jménu, a tak se sjezdy hned zase střídají s výjezdy. Nejsou nikterak strmé, ale spíše četné. Cestou “dolů“ k jihu navíc budete paradoxně relativně stoupat.

První úsek páteřní cyklistické zelené stezky Greenway Praha-Vídeň ve směru z Prahy do Vídně vás provede českou metropolí a Středočeským krajem až na hranice Jihočeského kraje mezi Střezimíří a Borotínem. Těšit se můžete jak na jedno z nejkrásnějších měst Evropy, tak na spoustu menších měst a obcí. Ty sice nedosahují velkoleposti stověžaté Prahy, ale nabídnou vám o to větší klid a prostor k relaxaci. Cestou se budete moci kochat “družstevními lány“ ála Vesničko má středisková, lemovanými ovocnými alejemi a zalesněnými kopečky ve zvlněné, ale něžné, svěží a lehce opomíjené kulturní krajině Středočeské pahorkatiny. Na samém jihu si naopak možná připadnete trochu jako v Itálii. Bude to tím, že navštívíte půvabnou kotlinu přezdívanou Český Merán.

Co na trase uvidíte

Centrální park Prahy 13
Centrální park je oázou zeleně uprostřed rozsáhlého pražského sídliště. Je ideálním místem odpočinku ve velkoměstě, protíná jej hustá síť cyklostezek (např. cyklookruh Za prací a zábavou), děti tu mají k dispozici mnoho dětských hřišť. Park žije také díky vodě – protéká jím Prokopský potok a dvě chovné vodní nádrže jsou domovem vodních ptáků, obojživelníků a dalších živočichů.

Prokopské a Dalejské údolí
Do Prokopského údolí vyúsťuje ze západu údolí Dalejské a společně tvoří jeden z nejvýznamnějších přírodních celků v Praze. Nacházíte se v krasovém území, kde bylo nalezeno velké množství zkamenělin z doby starších prvohor (trilobiti). Celé území bylo v minulosti silně poznamenáno vápencovou těžbou. Je zde mnoho umělých (ale i přírodních) odkryvů, kde můžete jako v učebnici geologie pozorovat změny vápencových vrstev. Proto byla obě údolí odedávna cílem geologů a paleontologů a pracoval zde i světoznámý Joachim Barrande. Nálezy v některých jeskyních a také zbytky Butovického hradiště svědčí o tom, že údolí byla odpradávna osídlena.

Průhonice
V Průhonicích si určitě nenechte ujít návštěvu rozsáhlého průhonického zámeckého parku, který se může pyšnit více než tisíci druhy dřevin. Nejúchvatnější podívanou tu zažijete v létě, kdy kvetou rododendrony a růže a park doslova září všemi barvami. Pro návštěvníky zde bylo zbudováno téměř 40 km cest s můstky přes vodní toky, jízda na kole je ale bohužel zakázána. V pseudorománském zámku, který se tyčí na skalním ostrohu nad meandrující říčkou Botičem a kolem kterého budete procházet při vstupu do parku, sídlí dnes Botanický ústav Akademie věd ČR.

Olešky
Dominantou klidné, malebné vesničky Olešky je hodnotný pozdně románský kostel Narození Panny Marie ze 13. století, postavený z velkých pravidelných kvádrů, barokně upravený. V chrámové lodi můžete obdivovat vzácné gotické nástěnné malby. Návštěva je možná po domluvě na místě (telefonicky na 323 6737 22).

Štiřín
Na místě tvrze z 15. stol. byl vystavěn barokní zámek se sochařskou výzdobou z dílny světoznámého sochaře Matyáše Brauna. Vzácné barokní sochy zdobí venkovní schodiště zámku (chcete-li je shlédnout, musíte projít zámeckou branou vedle budovy Atis a pokračovat směrem k hlavnímu vchodu do zámku). V současnosti je zámek přestavěn na luxusní hotel a kongresové centrum a obklopuje jej anglický park s vodním altánem a golfové hřiště. Návštěva anglického parku je možná pro skupiny po telefonické domluvě (255 736 111).

Kamenice - Ringhofferovo náměstí 434, tel: 323 672 643
Kamenice je malé průmyslové městečko, které významně ovlivnila podnikavost průmyslnické dynastie Ringhofferů. Ti si Kamenici vybrali pro přenesení mědikovecké výroby ze své pražské dílny a ve starém „horním“ mlýně zřídili hamr na měď. Baron František Ringhoffer, majitel strojního impéria na pražském Smíchově a představitel tehdejší společenské elity, založil pivovar v nedalekých Velkých Popovicích a řadu dalších podniků jako pilu, cihelnu, mlékárnu a postupně se stal vlastníkem všech domů v Kamenici, včetně zámku. On i jeho rodina věnovali velkou péči místní krajině, vysazovali aleje, upravovali cesty a okolí svých rezidencí a dodnes je tato jejich starost o krajinu patrná.

Týnec nad Sázavou - K Náklí 404, tel: 420 317 701 923
Městečko Týnec nad Sázavou leží v malebném údolí řeky Sázavy. O dávné a bohaté historii svědčí stavební památky v historické části města z přelomu 1. a 2. tisíciletí – hradní areál s románskou rotundou, přilehlou gotickou obrannou hranolovou věží a základy přemyslovského paláce. V letní sezóně můžete vystoupit na gotickou věž, která slouží jako rozhledna. Týnec je známým vodáckým rájem, najdete zde Vodácké a turistické centrum BISPORT, ve kterém si můžete vypůjčit loď ku a podniknout plavbu po řece Sázavě (tel: 317 701 460).
Více informací o městě Týnec nad Sázavou najdete na oficiálních stránkách.

Neveklov - Náměstí Jana Heřmana 83, tel: 317 741 207
Dominantou Neveklova je rozlehlý, původně gotický a později zbarokizovaný kostel sv. Havla, obklopený zdí se dvěma barokními branami. Kostel nese pamětní desku neveklovského rodáka, strahovského opata Metoda Zavorala, přítele Karla Čapka. Na náměstí si můžete prohlédnout morový sloup z r. 1733 ve tvaru božích muk a pomník násilného vystěhování Neveklovska z r. 1983. Za Neveklovem budete míjet technickou památku – kamenný empírový milník a židovský hřbitov.

Červený Hrádek
Zámek uprostřed jezera, typický svou červenou barvou, byl původně opevněným vodním hradem z konce 13. stol. Rekonstrukci v pseudogotickém stylu, která Hrádku vrátila ráz středověkého rytířského sídla, provedl proslulý český architekt Jan Kotěra. V přilehlém zámeckém anglickém parku se zachovala barokní sýpka. Za dob komunismu zámek zchátral, v současné době je v rekonstrukci a noví majitelé chystají otevření části zámku pro veřejnost.
Více informací najdete na stránkách zámku Červený Hrádek.

Odbočka po cyklotrase č. 11a do Sedlčan - Náměstí T.G.M. 32, tel: 318 822 742
Sedlčany jsou jedním z nejstarších sídel v Čechách. Na přelomu 13. a 14. stol. patřilo toto významné obchodní centrum Rožmberkům, kteří městu věnovali do znaku rožmberský erb s pětilistou růží. Mezi majiteli města najdeme i známého stavitele rybníků, Jakuba Krčína z Jelčan, který u Sedlčan založil Musík – největší rybník v kraji. Za nacistické okupace bylo na Sedlčansku a Neveklovsku zřízeno rozsáhlé cvičiště oddílů SS, proto bylo město r. 1943 zcela vysídleno. V Sedlčanech neujde vaší pozornosti raně gotický původně opevněný kostel sv. Martina. V městském muzeu můžete shlédnout expozici o historii Sedlčan. K raritám muzejní sbírky patří nesporně první housličky Josefa Suka, významného českého hudebního skladatele, který se narodil v nedalekých Křečovicích. V Sedlčanech se na jeho památku pořádá každoročně hudební festival „Sukovy Sedlčany".

Jesenice
Již z dálky uvidíte dominantu obce Jesenice – původně gotický a barokně přestavěný farní kostel Nejsvětější Trojice s věží. U kostela začíná pěší naučná stezka na Jesenickou kalvárii. U kamenného mostu (při odbočce směrem na Martinice) budete míjet statek č.p. 15 se sochou sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století.

Sedlec-Prčice Vítkovo náměstí 69, tel.: 317 834 328
Sedlec-Prčici si asi většina z nás spojí s oblíbeným turistickým pochodem Praha – Prčice, který se koná od roku 1966 každoročně na jaře. Trofejí pochodu, kterou si musí každý „vyšlapat“, je tradiční „prčický škrpál“. Kamennou sochu prčického škrpálu dokonce najdete na Vítkově náměstí v Prčici.
Obě městečka – Sedlec a Prčice, založená v době románské, existovala do roku 1957 jako dvě samostatné obce. Prčice je kolébkou mocného českého šlechtického rodu Vítkovců a erb Vítka z Prčice (1169–94) – pětilistá růže – je prvním známým českým šlechtickým rodovým erbem.
Více informací o městě Sedle-Prčice najdete na oficiálních stránkách.
 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Výsledky vyhledávání


TIP PRO VÁS: Pro přesnější výsledek přibližte mapu k požadované lokalitě.


 • 18. 8. 2022
  Cyklisté vítáni jsou součástí mo...

  Turistické služby Cyklisté vítáni najdete v mapě aplikace Cyclers

   
  3. 8. 2022
  Mezinárodní konference Labská st...

  Partnery Labské stezky a služby Cyklisté vítáni v okolí zveme na da...

   
  Všechny aktuality
 • září 2022
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  Všechny akce
 • Anketa
  Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte? Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte?
 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.